Wpisany przez basia    Niedziela, 18 Październik 2009 17:35    PDF Drukuj Email
Nastolatki i endometrioza

Lone Hummelshoj

Tłum. Basia Kossakowska

To stary mit, że nastolatki nie chorują na endometriozę. W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że więcej niż 2/3 kobiet z endometriozą miało już objawy przed 20 rokiem życia [1]. Oznacza to, że objawy u nastolatek powinny być traktowane również bardzo poważnie, pamiętając jednak, że bóle miesiączkowe niekoniecznie mogą wynikać z endometriozy.

Jeśli jesteś nastolatką i cierpisz na bóle miesiączkowe nasilone aż tak, że uniemożliwiają Ci pójście do szkoły lub wykonywanie codziennych czynności, powinnaś skonsultować swoje objawy z lekarzem.

 

Aby dobrze się przygotować do pierwszej wizyty warto wydrukować sobie kwestionariusz, który może być pomocą przy Twojej pierwszej wizycie dotyczącej endometriozy: pytania, które może zadać Ci lekarz!

To pomoże usystematyzować Twoją wiedzę o objawach: kiedy się pojawiają i jak często, może to też pomóc Ci upewnić się, że powiesz wszystko lekarzowi podczas wizyty (coś na kształt listy do odfajczenia). Może być trudno pamiętać o wszystkim o czym chce się porozmawiać z lekarzem, bez zapisania sobie tego uprzednio i ten kwestionariusz powinien Ci pomóc. Również ten formularz powinien pomóc lekarzowi lepiej zrozumieć Twoja konkretną sytuację.

Na pierwsża wizytę możesz przyjść z jednym z Twoich rodziców lub przyjaciółką: dwoje uszu zawsze jest lepsze niż jedno i Twój towarzysz może pomóc zapamiętać wszystkie informacje o możliwych sposobach leczenia wymienionych przez lekarza.

Nie bój się zadawać pytania. Lekarz jest po to, żeby Ci pomóc i zrobi to. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub chcesz się czegoś dowiedzieć, PYTAJ.

Możliwości leczenia nie różnią się zbytnio, gdy jesteś nastolatką czy dwudziesto, czy trzydziesto czy też czterdziestoletnią kobietą.

Jak to bywa z leczeniem, kluczowe jest aby było dostosowane do TWOICH objawów, i czy dobrze je znosisz. Ty jesteś osobą, która decyduje do jakiego stopnia jesteś w stanie i chcesz znieść działania niepożądane jakiegokolwiek z leczenia!

Trzeba porozmawiać o możliwościach leczenia bardzo szczegółowo i razem z lekarzem znaleźć najlepsze i najbardziej efektywne leczenie w przypadku Twoich specyficznych objawów. Nie spiesz się z decyzjami. I ponownie: nigdy nie bój się pytać, jeśli jest cokolwiek czego, nie jesteś pewna.

Dziękujemy Lone Hummelshoj za zgodę na tłumaczenie i napisanie tego tekstu.

http://www.endometriosis.org/teenagers.html

 

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w przypadku bolesnych miesiączek u dziewcząt

 

Zmieniony ( Środa, 24 Marzec 2010 15:26 )