Wpisany przez basia    Niedziela, 21 Grudzień 2008 19:13    PDF Drukuj Email
Diagnozowanie endometriozy

tłum. Basia Kossakowska

Nie ma prostego sposobu diagnozowania endometriozy. W rzeczywistości, jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania endometriozy jest wykonanie laparoskopii podczas, której wykonuje się biopsję tkanek (przypis tłumacza. badanie histopatologiczne - histopato). Przy takim postępowaniu mówi się o "złotym standardzie".

Jednak jest to inwazyjna i kosztowna procedura. Ponadto, jeśli chirurg nie specjalizuje się w endometriozie może nie rozpoznać choroby, co prowadzi do niezdiagnozowania istniejącej choroby.

Na dodatek kobieta może nie chcieć poddać się laparoskopii.

Dlatego diagnozowanie endometriozy jest wyzwaniem. Doświadczony ginekolog powinien umieć rozpoznać objawy charakterystyczne dla endometriozy. poprzez rozmowę z pacjentką uzyskać historię jej objawów. Aby taka rozmowa była efektywna, ważne jest aby pacjentka była szczera i opowiedziała o wszystkich jej objawach.

W przygotowaniach do pierwszej wizyty pomaga wypełnienie specjalnego kwestionariusza pierwszej wizyty. Pomoże on pacjentce odpowiedzieć na pytania, które prawdopodobnie zada lekarz, co z kolei może pomoc lekarzowi ustalić, czy objawy mogą być spowodowane endometriozą. (część objawów np. ból w obrębie miednicy czy niepłodność nie musi być spowodowana endometriozą).

Są też inne testy, które może wykonać ginekolog. USG, MRI (rezonans magnetyczny) i badanie ginekologiczne. Żaden z tych testów nie może na 100% potwierdzić endometriozę (jedynie mogą zasugerować jej istnienie), takie badanie nie może też wykluczyć obecności ognisk i torbieli endometrialnych. W Polsce popularne jest wykonanie testu z krwi CA-125 (marker), który często jest podwyższony, gdy kobieta jest chora na endometriozę. Niestety podwyższony jego poziom może też wskazywać na inne choroby, jak i wynik w normie może nie ujawnić endometriozy (CA-125 jest mało wrażliwe w przypadku endometriozy mało zaawansowanej) - na ogół jest podwyższone w przypadku zaawansowanej endometriozy [1, 2]). Jednak zaletą podwyższonego wyniku, jest to, że stan pacjentki jest wtedy traktowany poważnie, zmusza wręcz do wykonania kolejnych badań. (Przyp. tłum.)

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że brak nieinwazyjnego sposobu potwierdzenia endometriozy jest frustrujący zarówno dla lekarzy jak i pacjentek.

www.endometriosis.org/diagnosis.html

Dziękujemy za zgodę na tłumaczenie powyższego artykułu Lone Hummelshoj redaktorke endometriosis.org.

1. Pittaway DE, Douglas JW. Serum CA-125 in women with endometriosis
and chronic pelvic pain. Fertil Steril 1989;51:68–70.
2. Cheng YM,Wang ST, Chou CY. Serum CA-125 in preoperative patients
at high risk for endometriosis. Obstet Gynecol 2002;99:375–80.


O objawach  endometriozy u innych kobiet - forum

O CA-125 - forum

Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:12 )