Wpisany przez Administrator    Niedziela, 31 Maj 2009 17:33    PDF Drukuj Email
Laparoskopia - wskazówki przed i po zabiegu

Autor: Ellen T Johnson (USA)
Tłum.: DRS

Zabieg laparoskopii przebiega bardzo różnie. Każda z nas będzie miała inne odczucia w zależności od wcześniejszych oczekiwań, stopnia ingerencji chirurgicznej, długości trwania zabiegu, umiejętności chirurga, kliniki, obsługi pielęgniarskiej, odpowiedzi na ból i wielu innych czynników. Dodatkowo każda osoba odczuwa inaczej. To, co jest prawdziwe dla jednej osoby, może wyglądać inaczej dla drugiej. Lekarze mogą powiedzieć nam, że dochodzenie do siebie po laparoskopii zajmuje zaledwie parę dni. Jednak większość z nas przekonuje się, że trwa to znacznie dłużej, zazwyczaj parę tygodni.

Jako, że istnieje niewiele źródeł, które omawiają laparoskopię z punktu widzenia pacjenta, poniżej zebrano trochę informacji, które dadzą kobietom szerszy obraz jak wygląda przygotowanie do zabiegu i dochodzenie do siebie po laparoskopii.

Opis procedury

Laparoskopia jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj robi się małe nacięcie w pępku pacjentki, przez które pod ciśnieniem wypełnia się brzuch dwutlenkiem węgla. To powoduje uniesienie powłok brzusznych i odsłonięcie znajdujących się pod nią organów, umożliwiając obejrzenie ich przez chirurga, który wsuwa do jamy brzusznej laparoskop z układem optycznym. Następnie robi się dwa dodatkowe niewielkie nacięcia w jamie brzusznej w celu wprowadzenia innych narzędzi chirurgicznych, takich jak sonda do przesuwania organów. Wielu chirurgów umieszcza na laparoskopie kamerę video w celu powiększenia widoku, co umożliwia obejrzenie zabiegu przez cały zespół medyczny biorący w nim udział.

Podczas laparoskopii lekarz sprawdza narządy znajdujące się w miednicy szukając zmian o oczywistym i nietypowym charakterze endometrialnym, jak również endometrialnych (czekoladowych) torbieli jajnika, zrostów i zbliznowaceń. W zależności od Twojej historii medycznej i objawów, lekarz może również szukać włókniaków lub innych nieprawidłowości. Mogą również zostać przeprowadzone inne procedury, takie jak histeroskopia (badanie wnętrza macicy).

W trakcie tego samego zabiegu można przeprowadzić zarówno diagnozę jak i leczenie. Twój lekarz może również pobrać nieprawidłowe tkanki do przebadania przez histopatologa. Pozwoli to na udokumentowanie obecności lub nieobecności endometriozy.

Długość pobytu w szpitalu

Laparoskopia jest zazwyczaj przeprowadzana na oddziale dziennego pobytu, jednak może się pojawić konieczność pozostania w szpitalu na noc, jeśli zabieg był skomplikowany lub wyjątkowo długi. Jeśli zostanie wykonana resekcja jelita lub częściowa resekcja jelita, Twój pobyt w szpitalu może się przedłużyć do kilku dni. Dobrze jest przygotować się psychicznie na spędzenie w szpitalu przynajmniej jednej nocy.

Obawy

Niemal każdy ma obawy przed zabiegiem chirurgicznym. Możemy martwić się ryzykiem, znieczuleniem ogólnym, bólem oraz tym, co chirurg może (lub nie) znaleźć. Jeśli się boisz, dobrze jest określić czego się obawiasz, a następnie popracować nad zminimalizowaniem tego konkretnego lęku. Na przykład: jeśli się boisz narkozy, spotkaj się ze swoim lekarzem i anestezjologiem przed zabiegiem w celu omówienia Twoich obaw. Jeśli boisz się bólu, zapytaj lekarza w jaki dokładnie sposób będzie neutralizowany Twój ból. Wiele kobiet odkryło, że słuchanie muzyki relaksacyjnej przed, podczas i po zabiegu pomaga również opanować strach.

Co należy zabrać do szpitala?

Zapakuj bardzo luźne ubranie, które założysz po laparoskopii, najlepiej bez wiązania w talii. Za duża sukienka bez rękawów to idealne rozwiązanie. Mogą Ci się również przydać wkładki higieniczne, skarpety i kapcie. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo pozostania na noc, należy zapakować szczotkę do włosów, żel pod prysznic, szlafrok, szczoteczkę i pastę do zębów i być może pluszowego zwierzaka.

Przygotowanie (czyszczenie) jelita przed zabiegiem

Chirurg zazwyczaj nakazuje oczyszczenie jelita przed zabiegiem. Proces ten wygląda różnie, ale najczęściej jest to dieta płynna i przyjmowanie środków powodujących opróżnienie jelita. Nie jest to przyjemny proces, ale konieczny, żeby w trakcie zabiegu jelita nie pracowały. W celu uzyskania dalszych informacji zajrzyj do artykułu o przygotowaniu jelita do zabiegu (już wkrótce dostępny).

Ból po zabiegu

Po wybudzeniu z narkozy w sali pooperacyjnej, możesz odczuwać niewielki ból. Jeśli tak się stanie, poproś personel medyczny o jego uśmierzenie. Wychodzenie z narkozy wiąże się również z odczuciem zimna. Poproś o więcej koców, jeśli jest Ci zimno. Możesz również odczuwać ból gardła, którego przyczyną jest rura, która została umieszczona w Twoim gardle na czas zabiegu. Jeśli któraś z dolegliwości jest dla Ciebie bardzo uciążliwa, powiedz o tym pielęgniarce lub lekarzowi. W większości przypadków otrzymasz receptę na leki przeciwbólowe do przyjmowania w domu. Jeśli to możliwe, postaraj się o taką receptę przed wyjściem ze szpitala lub zaraz po wyjściu.

Poproś o pomoc bliską osobę

Nawet jeśli zabieg ma odbyć się na oddziale pobytu dziennego (bez pozostawania na noc w szpitalu), będziesz potrzebować kogoś, kto odwiezie Cię do domu. Dobrze jest wybrać pomocną i oddaną osobę, która będzie Ci towarzyszyć również w domu. Jeśli ta osoba może zostać u Ciebie na noc, tym lepiej. Co najmniej przez pierwszy wieczór będziesz oszołomiona i możesz mieć problemy z poruszaniem się.

Bóle ramion

Jedną z najbardziej nieprzyjemnych rzeczy po zabiegu laparoskopowym są bóle ramion. Są one spowodowane dwutlenkiem węgla uwięzionym w przeponie. Ciepło i środki przeciwbólowe przynoszą często ulgę w bólu. Możesz być pewna, że te bóle miną z czasem. Więcej informacji o radzeniu sobie z bólem ramion znajdziesz tutaj (artykuł wkrótce dostępny).

Mdłości

Wygląda na to, że większość z nas ma mdłości po laparoskopii. Istnieje wiele leków, które mogą pomóc w tej sytuacji. Niektóre z nich można wziąć przed zabiegiem, niektóre podczas, a niektóre po. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i/lub anestezjologiem przed zabiegiem o metodach stosowanych w celu zminimalizowania mdłości. Wiele kobiet twierdzi, że mdłości są mniejsze gdy leży się płasko. Niektóre środki naturalne, takie jak herbata imbirowa, mogą również zmniejszać mdłości. Aby nie narażać swojego zdrowia, zawsze pytaj swojego lekarza przed przyjęciem jakichkolwiek ziół czy suplementów.

Jak długo trwa zdrowienie

Przez pierwsze dwa do trzech dni po laparoskopii większość kobiet czuje się zmęczona i oszołomiona. W tym czasie dobrze jest mieć w pobliżu kogoś z rodziny lub przyjaciela. Możesz poprosić tę osobę o podawanie leków przez pierwszych parę dni. Prawdopodobnie przez krótki czas będziesz również potrzebować kogoś do przygotowywania posiłków.

Rekonwalescencja podczas pierwszych dwóch tygodni

Twój lekarz może zabronić Ci prowadzenia samochodu przez dwa tygodnie po laparoskopii. Seks, kąpiele w wannie, irygacje pochwy i pływanie są również zabronione. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele przez pierwszych parę dni. Prawdopodobnie będziesz bardzo zmęczona i będziesz potrzebować dużo snu. Jednakże, dbaj o to, żeby wstawać z łóżka i ruszać się w miarę możliwości. Jeśli będziesz się ruszać, szybciej dojdziesz do siebie.

Pooperacyjny spadek nastroju

Po zabiegu większość z nas przeżywa okres wahań nastrojów. W niektórych przypadkach obniżony nastrój utrzymuje się przez kilka tygodni. Do częstych objawów należą: płacz, podenerwowanie, rozdrażnienie, lęk czy podejrzliwość. U niektórych kobiet po zabiegu mogą również pojawić się koszmary senne. Wszystko to przeminie z czasem i powoli odzyskasz kontrolę. W okresie dochodzenia do zdrowia fizycznego i emocjonalnego bądź dla siebie łagodna i cierpliwa.

Drętwienie w miejscu cięcia

Możesz odczuwać „mrowienie i ukłucia” w miejscach nacięć. To wynik przecięcia nerwów. Z biegiem czasu nerwy się odbudują i to uczucie ustąpi. Jeśli odczuwasz uciążliwe dolegliwości w miejscu nacięcia, takie jak ucisk, opuchlizna czy zaczerwienienie, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Noś luźne ubrania po zabiegu

Z doświadczenia większości z nas wynika, że przez pierwsze tygodnie po laparoskopii bardzo przydadzą się wygodne ubrania. Miejsca nacięcia będą bardzo wrażliwe, a podbrzusze opuchnięte. Dlatego też prawdopodobnie sama nie będziesz chciała nosić niczego obcisłego. Jeśli nie posiadasz zbyt wiele obszernych ubrań, być może warto pomyśleć o ich zakupie przed zabiegiem.

Pierwsza miesiączka po zabiegu

Doświadczenia związane z pierwszą miesiączką po zabiegu są bardzo różne. Jeśli Twoja miesiączka jest bardziej bolesna, trwa dłużej lub przechodzisz ją ciężej niż zwykle, nie panikuj. Proces leczenia narządów wewnętrznych trwa dłużej niż zewnętrznych. Dlatego też, Twoja pierwsza miesiączka może być bardziej bolesna. Jednakże, jeśli niepokoi Cię intensywność bólu, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Rozmawiaj o tym z innymi

Rozmowa z innymi o własnych przeżyciach przynosi wiele korzyści. Większość kobiet z endometriozą zrzeszonych w grupach wsparcia miało laparoskopię i może dostarczyć cennych informacji tym, które przechodzą przez to pierwszy raz.

© 1996-2003 Ellen T Johnson
Przedruk za zgodą autora

Czytaj więcej:

Preparaty zapobiegające zrostom pooperacyjnym - stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

 

Dziękujemy za zgodę na tłumaczenie powyższego artykułu Lone Hummelshoj, redaktorce endometriosis.org.

Źródłohttp://www.endometriosis.org/laparoscopy.html

O laparoskopii - opisy kobiet - forum

O laparotomii - opisy kobiet. Sprawdź na forum

Niezbędnik szpitalny - co warto zabrać do szpitala? Sprawdź na forum

Mdłości w przypadku znieczulenia ogólnego. Sprawdź na forum

Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:09 )