Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest niedziela, 27 maja 2018, 04:10

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Karmeinie piersią chroni przed endometriozą
PostNapisane: czwartek, 31 sierpnia 2017, 22:30 

Cześć,

Oto co odnalazłam dziś: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170830155500.htm

W skrócie: Prowadzone od 1989 roku 20 letnie badania amerykańskich kobiet wykazały, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko diagnozy endometriozy (u kobiet, które rodziły). Badania wykazały, że każde dodatkowe 3 miesiące karmienia piersią zmniejsza ryzyko diagnozy endometriozy (po porodzie) o 8 proc., a w przypadku wyłącznego (bez wprowadzania pokarmów stałych) karmienia piersią nawet o 14 proc.. Efekt ten nie jest związany wyłącznie z przedłużoną nieobecnością miesiączki, która u niektórych kobiet pojawia się mimo karmienia piersią, lecz prawdopodobnie także ze zmianami hormonalnymi podczas laktacji. Kolejne badania pokażą, czy karmienie piersią ma wpływ na objawy już zdiagnozowanej endometriozy.

Z moich osobistych doświadczeń: Karmiłam lekko ponad 2,5 roku, w tym 5 miesięcy z kawałkiem "wyłącznego kp" i akurat u mnie @ się zatrzymała na ten czas (pierwsz pod koniec karmienia). Do tej pory nie mam silnych dolegliwości bólowych, ani podczas @ ani między. Ostatnie USG czyste. Aczkolwiek poza ciążą i dość długim kp wprowadziłam dużo zmian do mojego życia. Począwszy od odżywiania po sferę emocjonalną, więc ciężko powiedzieć co najbardziej pomogło.

Sylwia

Baranek Żwawy/Kózka/Mewka :)
Obrazek

WĄTEK CIĄŻOWY
MOJA HISTORIA
dawno temu - laparotomia (ciałko żółte krwotoczne pomylone z wyrostkiem) 10.2011 - laparoskopia (torbiel jajnika lewego, zrosty, endo II stopnia); od 11.2011 - staramy się! 03-09.2012 - visanne (kolejna torbiel); 01.2013 - laparoskopia (torbiel jajnika lewego, zrosty..., endo IV stopnia..., ale jajowody obustronnie drożne!); 29.05.2013 - II kreseczki :D! 28.01.2014 - Eryk jest już z nami :D!!!

Strefa czasowa: UTC + 1