Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest piątek, 22 listopada 2019, 15:41

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy dieta przy endometriozie jest potrzebna?
PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 18:55 

Oto tekst naszej Eluni :)
dziękujemy!
http://www.endometrioza.aid.pl/leczenie ... zebna.html

18.06.12 laparo-masa zrostów,usunięcie szyjki,pr przydatków,zostaje guzek endoCOSEAL...koniec?...
nie...endovan ...końca brak...visanne :(...sił już brak...:(
moja historia

Tytuł: Re: Czy dieta przy endometriozie jest potrzebna?
PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 19:39 
Cieszy mnie, że taki obszerny tekst o diecie pojawił się na stronie. :) Brawo, Eluniu, za pracę.

Kilka błędów wartych naprawy:
- "kortyzon" - powinno być kortyzol,
- "daidzeniny" - daidzeiny chyba.

Troszkę brakuje tu dodania, że owoce i warzywa zawierają najwiecej metali ciężkich (tak przynajmniej byłam uczona przez profesora chemii, zajmującego się ochroną środowiska), więc warto zwracać uwagę na źródło, z którego się zaopatrujemy. Nawet, jeśli się mylę i nie najwięcej, to jednak sporo, więc warto mieć ten fakt na uwadze :)

Ryby - owszem - są zdrowe, ale dobrze jeść te o małych "gabarytach", żeby ograniczyć zjawisko kumulowania się toksycznych substancji, rozpuszczalnych w tłuszczach, wraz z postępowaniem łańcucha pokarmowego. :)

Przy kwestiach estrogenowych brakuje mi konkretnej informacji - jeść czy nie jeść wymienione składniki? Część dziewczyn może nie zrozumieć tych informacji. Nie każda z nas jest fanką nauk biologicznych.

Błonnik poprawia wchłanianie składników pokarmowych? Tutaj mam spore wątpliwości. Jeśli możesz, to rozjaśnij mi to troszkę, Eluniu.

Dlaczego należy wybierać wyciągi naturalne, a unikać syntetycznych suplementów diety? Też chętnie poczytam.

A tak już całkiem pedantycznie, to dodałabym troszkę interpunkcji.

PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 20:58 

Oczywiście Ekspresjo masz rację; kortyzol inaczej hydrokortyzon i daidzeiny...a co do zmian interpunkcyjnych to oczywiście w każdej chwili można je nanieść.
W kwestii metali ciężkich to fakt dobrze było by znać źródło pochodzenia warzyw i owoców-jednak z moich osobistych obserwacji w Polsce centralnej w organizmach ludzi praktycznie nie wykrywa się ich obecności (wniosek wysuwam na podstawie wyników badań z którymi mam na co dzień do czynienia).
Ekspresjo nie udało mi się dotrzeć do jednoznacznych wyników badań, które wskazywały by jaki jest wpływ fitoestrogenów na endometriozę. Co udało mi się ustalić, że fitoestrogenom przypisuje się zarówno działanie agonistyczne jak i antagonistyczne względem estrogenu.
Dzieje się tak dlatego, że w komórkach występują dwa rodzaje receptorów estrogenowych, receptory α i receptory β. Receptory α są głównymi receptorami w tkankach piersi i macicy, podczas gdy w kościach i systemie kardiowaskularnym przeważają receptory β. Estradiol ma powinowactwo do obu typów receptorów, natomiast izoflawony „preferują” receptory typu β. Fitoestrogeny wykazują wiele różnorodnych działań działając nie tylko poprzez receptory estrogenowe , ale również dzięki aktywności metabolicznej.
Wg. niektórych badaczy fitoestrogeny konkurują z endogenicznymi estrogenami o dostęp do receptorów komórkowych - jeśli stężenie endogennych estrogenów jest wysokie, izoflawony mogą wykazać antyestrogenne właściwości. Gdy stężenie endogennych estrogenów jest niskie (np. podczas menopauzy) izoflawony mogą działać estrogennie.
źródło:http://www.fozik.pl/artykuly/fitoestrogeny-alternatywa-hormonalnej-terapii-zastepczej/2446
Tak więc sama chyba widzisz, że pewne jest iż fitoestrogeny mają wpływ na poziom estrogenów jednak ja nie jestem w stanie z przekonaniem napisać jak zadziałają na każdą z nas...i czy spożywać je czy nie.
Błonnik wg mnie przede wszystkim usprawnia pracę jelit i to dzięki temu wpływa na proces wchłaniania...jednak należy zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby, bo wiadomo czasem trzeba ograniczyć podaż błonnika chociażby z tego powodu, że faktycznie jego nadmiar może przyspieszyć perystaltykę i wtedy może to zwyczajne ograniczać wchłanianie.
Dlaczego polecam suplementy naturalne?
Na przykład syntetyczna witamina C to czysty kwas askorbinowy, podczas gdy naturalny ekstrakt z głogu (czy innych owoców) zawiera nie tylko witaminę C ale i inne naturalne substancje, np. flawonoidy. Zazwyczaj preparaty naturalne zawierają więcej innych substancji wspomagających i są lepiej wchłaniane niż ich syntetyczne odpowiedniki. Zdania lekarzy na ten temat są podzielone: jedni uważają, że witaminy naturalne przewyższają witaminy syntetyczne, gdyż przy ich zażywaniu obserwuje się znacznie mniej zaburzeń żołądkowych oraz objawów zatrucia z powodu przedawkowania, inni twierdzą, że witaminy syntetyczne są skuteczniejsze dzięki koncentracji ich działania. Więc w tym wypadku wybór także należy do nas ;) .

6x Zoladex
09.2009 zdiagnozowane Hashimoto i niedoczynność tarczycy (cały czas Euthyrox, od 09.2016 N75)
16.01.2010 @-całkiem łagodna :) yasminelle przez rok
20.10.2015 po 11 latach druga ciąża zakończona sukcesem :) (bez szczególnych starań ;) )
cały czas bez hormonów ze względu za żylaki ( 06.2017 i 08.2017 zabieg usunięcia żylaków nóg)

PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 21:14 
Dzięki za dodatkowe info :)

Czuję się przekonana do pozyskiwania witamin z naturalnych wyciągów ;) Mnie pewna osoba zwracała szczególną uwagę na składniki dodatkowe, zawarte w suplementach diety, np. drożdże, bo czasem właśnie te dodatki mogą stanowić spory problem, a zwykle skupiamy się tylko na składnikach aktywnych niestety.

Z tym błonnikiem to nadal jakaś sceptyczna jestem. Jedynie mogę go sobie wyobrazić w roli umiarkowanego "oczyszczacza" jelit - niestrawiona celuloza mechanicznie trochę śmieci z jelit może poodklejać i tym samym uwolnić (wcześniej zablokowaną) powierzchnię kosmków do wchłaniania. Ale jeśli chodzi o poprawę wchłaniania, to chyba bardziej bym szła w kierunku zachęcania do ograniczenia spożycia glutenu, żeby właśnie nie zalepiać jelit niepotrzebnie i dmuchać na zimne (sporo osób ma niezdiagnozowaną celiakię przecież).

PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 21:23 

Ekspresja napisał(a):
Dzięki za dodatkowe info :)

...to w nagrodę proszę o "rzucenie jeszcze raz okiem" na tekst i poprawki interpunkcyjne ;)

Ekspresja napisał(a):
Z tym błonnikiem to nadal jakaś sceptyczna jestem. Jedynie mogę go sobie wyobrazić w roli umiarkowanego "oczyszczacza" jelit - niestrawiona celuloza mechanicznie trochę śmieci z jelit może poodklejać i tym samym uwolnić (wcześniej zablokowaną) powierzchnię kosmków do wchłaniania. Ale jeśli chodzi o poprawę wchłaniania, to chyba bardziej bym szła w kierunku zachęcania do ograniczenia spożycia glutenu, żeby właśnie nie zalepiać jelit niepotrzebnie i dmuchać na zimne (sporo osób ma niezdiagnozowaną celiakię przecież).

Tak co do glutenu to masz rację warto go ograniczyć...jednak jak będę miała chwilę to napisze jeszcze o roli rozpuszczalnego błonnika, bo błonnik to nie tylko "oczyszczacz" w postaci nierozpuszczalnej celulozy.
Pozdrawiam :)

6x Zoladex
09.2009 zdiagnozowane Hashimoto i niedoczynność tarczycy (cały czas Euthyrox, od 09.2016 N75)
16.01.2010 @-całkiem łagodna :) yasminelle przez rok
20.10.2015 po 11 latach druga ciąża zakończona sukcesem :) (bez szczególnych starań ;) )
cały czas bez hormonów ze względu za żylaki ( 06.2017 i 08.2017 zabieg usunięcia żylaków nóg)

PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 21:30 
Eluniu, niestety jestem zatwardziała, jeśli chodzi o odpowiedzialność za własny tekst. Uważam, że do autora należą kosmetyczne sprawy. Ewentualnie zatrudnia on korektora ;)

PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 21:00 

Ja jestem odpowiedzialna za kosmetykę interpunkcyjną tego tekstu.
Zrobiłam to zgodnie ze swoim wyczuciem i przykro mi Eluniu, że Tobie się za to obrywa.
Ekspresja ma sokole oko, wypatrzy i wytknie każde niedociągnięcie.
Widzę, że faktycznie brakuje przecinków przed "iż", moje niedopatrzenie.
Przepraszam Elu, że swoją daleko posunięta niekompetencją naraziłam Cię na nieprzyjemności.
Nie podejmę się już więcej poprawiania/korekty tekstu.
Strach mi nie pozwoli.

PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 22:14 
elunia_w_z napisał(a):
Tak co do glutenu to masz rację warto go ograniczyć...jednak jak będę miała chwilę to napisze jeszcze o roli rozpuszczalnego błonnika, bo błonnik to nie tylko "oczyszczacz" w postaci nierozpuszczalnej celulozy.
Pozdrawiam :)

A ja chętnie o tym poczytam, bo akurat tutaj wiedzy mi brak. Na pewno się przyda taki tekst.

PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 22:17 
Wiedziałam, że coś mi wypadło z głowy (za dużo masła?) i... już wiem :idea: Za pierwszym razem, zapomniałam napisać, że pod pierwszym zielonym napisem brakuje linka ;)

PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 22:45 

Elu, a ja zakupiłam olej lniany. Już wcześniej o nim czytałam, potem u Ciebie. Miałam zacząć brać rybią omegę, ale wolę tę pochodzenia roślinnego. W ulotce jest napisane, że olej lniany polecany jest w endometriozie.

"Nadmiar estrogenów w organizmie powoduje, ze do komórek wysyłany jest zbyt silny "sygnał", a ponieważ estrogeny pobudzają podziały komórek, moze to podwyższać ryzyko wystąpienia raka piersi i macicy. Lignany zajmuja na błonach komórek miejsca, do których noramalnie przyczepiają się estrogeny. Zajmują im część miejsc, a ponieważ działają wielokotnie słabiej niz ludzkie hormony, znacznie osłabiają "sygnał estrogenowy" docierający do komórek ciała. Łagodza w ten sposó objawy nadmiaru estrogenów w ciele kobiety i przeciedziałaja rakowi piersi i macicy. Fitoestrogeny moga byc przyjmowane przez kobiety cierpiące na raka piersi i macicy, endometriozę, niestabilną chorobę wieńcową, ostrą niewydolność wątroby."

Jednocześnie czytam, że fitoestrogeny zawarte w soi - tofu to dla nas zuoooooo :twisted:

Czyli jak to właściwie jest. Są fitoestrogeny i fitoestrogeny?
Tekst z ulotki to marketingowa paplanina?
A może sa dwie sprzeczne teorie - co juz przestało mnie dziwić :roll:

Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 marca 2011, 22:49 przez Kasia_Z, łącznie edytowano 1 raz

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1