Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest poniedziałek, 16 września 2019, 15:16

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona

Jakie skutki uboczne miałaś podczas stosowania Danazolu?
Androgenowe - przybranie na wadze 9%  9%  [ 25 ]
Androgenowe - tłusta skóra i włosy 3%  3%  [ 9 ]
Androgenowe - wzdęcia 4%  4%  [ 10 ]
Androgenowe - zatrzymanie płynów 6%  6%  [ 15 ]
Androgenowe - zmiana wysokości głosu lub chrypka 3%  3%  [ 7 ]
Androgenowe - zwiększenie owłosienia na ciele 3%  3%  [ 9 ]
Androgenowe - zmniejszenie piersi 6%  6%  [ 16 ]
Androgenowe - zmniejszenie libido 4%  4%  [ 12 ]
Androgenowe - zwiększenie łechtaczki 1%  1%  [ 2 ]
Menopauzalne - uderzenie gorąca 7%  7%  [ 20 ]
Menopauzalne - nocne poty 6%  6%  [ 17 ]
Menopauzalne - suchość pochwy 4%  4%  [ 11 ]
Nieregularne krwawienia/plamienia 4%  4%  [ 10 ]
Wysypka 2%  2%  [ 5 ]
Mdłości 5%  5%  [ 13 ]
Bóle głowy 6%  6%  [ 15 ]
Skurcze mięśni 4%  4%  [ 11 ]
Mrowienie w kończynach 3%  3%  [ 7 ]
Chwiejność emocjonalna 7%  7%  [ 19 ]
Zmęczenie 8%  8%  [ 22 ]
Podwyższenie cholesterolu 0%  0%  [ 1 ]
Słabsza tolerancja glukozy 0%  0%  [ 0 ]
Podwyższone enzymy wątrobowe 2%  2%  [ 6 ]
Zwiększenie libido 2%  2%  [ 6 ]
Liczba głosów : 268
Autor Wiadomość
 Tytuł: Danazol w leczeniu endometriozy
PostNapisane: poniedziałek, 16 lutego 2009, 13:40 
Site Admin

http://endometriosis.org.pl/component/c ... riozy.html

Nie stosowałam danazolu, cześć kobiet dobrze znosi ten lek inne od razu go odstawiają. Jakie są Wasze doświadczenia?

PostNapisane: piątek, 20 marca 2009, 11:12 

ja też nie stosowałam , prawdopodobnie będę przyjmować Zoladex. Rozmawiałam jednak na temat Danazolu z moim lekarzem, który przyznał , że o ile efekty uboczne tego leku są w wielu przypadkach dośc nieprzyjemne ( tycie, obniżenie głosu, występowanie owłosienia na twarzy) to lek ten naprawdę nieźle radzi sobie ze zwalczaniem endo. Dlatego nadal jest tak popularny. To, że po jego odstawieniu zdarzają się nawroty choroby , nie jest niczym zaskakującym , bo przy endo po każdym leku dochodzi po jakimś czasie do powstawania nowych torbieli. W końcu to choroba poki co nieuleczlna.

Z drugiej strony to co mnie napawało strachem było owo doniesienie :
Danazol, lek stosowany w leczeniu endometriozy, może trzykrotnie zwiększać ryzyko rozwoju raka jajnika - donoszą badacze z USA. ... W leczeniu endometriozy stosuje się leki hormonalne, które, wpływając na funkcje jajnika, hamują wzrost i aktywność endometrium w innych organach lub też stosuje się chirurgiczny zabieg usunięcia zmian. Naukowcy z University of Pittsburgh w USA przeanalizowali dane zebrane wśród kobiet z endometriozą. Badacze chcieli w ten sposób określić związek pomiędzy endometriozą i jej leczeniem a ryzykiem rozwoju raka jajnika. Wśród kobiet, które leczyły się z powodu tego schorzenia - 17 zażywało danazol, tj. syntetyczną wersję męskiego hormonu płciowego z grupy androgenów, a 15 kobiet leuprolid, tj. związek hamujący uwalnianie gonadotropin z przysadki mózgowej, czyli hormonów, które pośrednio wpływają na cykliczny wzrost błony śluzowej macicy. Obydwa te leki są popularne w leczeniu endometriozy. Okazało się, że kobiety, które były leczone danazolem, były prawie trzy razy bardziej (dokładnie 2,7 raza) narażone na ryzyko rozwoju raka jajnika w porównaniu z kobietami, które nie zażywały leku. W grupie kobiet zażywających lepurolid nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka rozwoju tego nowotworu. "Nasze poprzednie badania wykazały, że kobiety z endometriozą są narażone o 50 proc. bardziej na ryzyko rozwoju raka jajnika. Danazol wydaje się dodatkowo zwiększać to ryzyko" - tłumaczy prof. Roberta B. Ness, która brała udział w badaniach. "Te nowe wyniki, mimo że wstępne, mogą mieć duże znaczenie w wyborze odpowiedniej metody leczenia endometriozy" - dodaje badaczka. Obecnie naukowcy planują kolejne badania nad związkiem pomiędzy androgenami (do których należy danazol) i ryzykiem rozwoju raka jajnika.

informacja ta pojawiła się na stronach PAP a to dosyć rzetelne źródło

03. 2011 niespodzianka
11.11.11 - Łucja jest już z nami

GG 4065050

PostNapisane: piątek, 20 marca 2009, 11:57 
Site Admin

jagali znam opinie ze danazol jest lepszy pod wzgledem immunologicznym to znaczy ze silniej hamuje reakcje agresji na zarodek. Ale nie znam badań wiec nie wiem czy to nie jest przypadkiem takie spostrzezenie nie oparte na wynikach badan :).
Natomiast danazol czasami jest bardzo dobrze tolerowany.
Co do ryzyka to w przypadku ryzyka nowotworow trzeba pamietac ze nawet jesli ryzyko jest prawie 3 razy wieksze to ono jest nadal male to sa promile. Poza tym te proby wg mnie sa za male zeby o tym mowic. Ile kobiet z tych 30 stu zachorowalo na raka jajnika? Moze akurat jedna z grupy danazolowej? Jesli sa jeszcze inne badania potwierdzajace ich wynik to mysle ze trzeba byc ostroznym.

PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 10:37 

Witam kobietki. Ja obecnie jestem na kuracji Danazolem. Biore go od stycznia. Kuracja ma trwać 6 miesięcy. Skutków ubocznych jak narazie nie mam takich strasznych, i mam nadzieje ze mieć nie będe. Jedynia napady ciepła mi często towarzyszą. Nie przytyłam jak narazie, owłosienie w normie :D próby watrobowe też. jeszcze zostały dwa miesiące i koniec z Danazolem. i czekanie na szanowną:D

30 sierpień dwie kreseczki na teście, Perełko czekamy na Ciebie.
Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 13:04 
Site Admin

To świetnie. Na to wygląda, ze ten lek trzeba poprostu przyjmować pod kontrolą i ze świadomością tych skutków.
P.S. Koniecznie opisz swoją historię!! :)

Tytuł: Re: Wszystko co chcecie wiedziec o Danazolu a boicie sie zapytac
PostNapisane: czwartek, 11 czerwca 2009, 20:09 

basia podsuneła mi watek - z góry dziękuje. Chetnie przeczytam o waszych doświadczeniach z Danazolem. Ja mam juz go w domu, czekam na @ i mam zaczac brać... Boltka napisz prosze jaką bierzesz dawkę...bo twój wpis to optymistyczna nutka;)

PostNapisane: piątek, 12 czerwca 2009, 07:57 

rybciu witaj, mam dawke 2x1. pare pierwszych dni nie należało do janciekawszych ale wszystko się unormowałi. tez początkowo bałam sie tego leku, ale stwierdziłam ze zaryzykuje, najwyżej je odłoże, ale organizm sie oswoił z nim i nie jest źle. jutro wizyta u lekarza bo kończe juz brać ten lek. zobaczymy co dalej. trzymam kciuki!

30 sierpień dwie kreseczki na teście, Perełko czekamy na Ciebie.
Obrazek

PostNapisane: piątek, 12 czerwca 2009, 11:53 

Witajcie!
Ja danazol brałam bardzo krótko,raptem 2 miesiące.Na początku było fajnie ale z czasem pojawiły się uderzenia gorąca(całkiem silne).Mąż jak kładł się ze mną spać to śmiał się ze mnie trochę bo położyłam się: byłam normalna za chwilę taka oblewka potem i wywalam się na wierzch,następna chwila i ja już przykryta po sam nos.Wyglądało to na prawdę komicznie.Później rutynowa kontrola alatu i aspatu,wtedy się zaczęło.Pierwsze wyniki i już koło 100 ale profesor zalecił dietkę i powiedział,że po następnym pomiarze podejmiemy decyzję co dalej.Żadna dieta nie pomogła i wyniki prawie 400 przy normie 40.Danazol odstawiony.Podczas rozmowy lekarz powiedział,że danazol na prawdę niewielki % dziewczyn nie toleruje i ja właśnie w tym % byłam.

laparoskopia lipiec 2002r-endometrioza I/II stopień
lipiec 2002-kwiecień 2003-analogi
laparoskopia maj 2003r
kwiecień 2004r-synuś
maj 2007r-córcia
Moja historia
gg5932190

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2009, 14:44 

Danazol nie był przezemnie tolerowany.
brałam 1 dziennie + 1 diane 35.
od marca do w sumie sierpnia przyjmowałam danazol. czyli 5 misięcy. watroba mi padła. odstawiłam to i jak ręką odjął.
nie mogłam nic jesc, miałam takie bóle w plecach, w okolicy wątroby, że aż mnie to budziło w nocy.
nic pozatym mi nie dolegało.
ani wzrost wagi, potliwosc, spadek libido.
wszystko było ok, poza układem pokarmowym.
piłam 3 tygodnie kakao, jadłam bardzo lekkostrawne rzeczy.... :roll: bo tylko to sprawiało że czułam się w miare ok :shock:

nie mam zamiaru do ust tego wziąśc...

PostNapisane: środa, 17 czerwca 2009, 17:27 
Site Admin

Anka no wlasnie jedne kobiety znosza danazol bardzo dobrze inne cierpia bardzo. Od obnizenia glosu do zarostu!!! A stosowanie tego leku jest czesto wymuszone kwestia ekonomiczną. :(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1